Тема
заняття: Будова токарного станка по
дереву.(Підручник, кінематична схема,). Керування верстатом.
Мета заняття: Дати учням поняття
про будову токарного станка та керування верстатом.
Хід заняття:
1. Організаційний момент Ввід учнів у
майстерню. Перевірка присутності учнів. Перевірка наявності в учнів креслярських інструментів.
2. Актуалізація опорних знань Провожу у
виді фронтальної бесіди. Для цього задаю учням ряд питаннь.
–
Які марки токарних станків ви
знаєте?
–
З яких основних частин
складається токарний верстат по обробці деревини?
–
Яке призначення передньої бабки?
–
Яке призначення задньої бабки?
3. Виклад нового матеріалу .
Підручник (мал. 8)
служить опорою для інструмента, що ріже. Похиле ложе 1 підручника за допомогою стрижня 2 і стопорна рукоятки 3 регулюють у втулці 4 по висоті і повертають на кут відносно вертикальної осі.
Підручник можна також переміщати по напрямних верстата і встановлювати в
потрібному положенні за допомогою бруса 5, прижима 7, гайки 6 і спеціального
болта 8.
Кінематична схема токарського верстата по обробці деревини показана на мал. 9. На схемі
видно, що верстат, як і більшість технологічних машин, складається з трьох
основних частин. Робочим органом є шпиндельний вал 3, до якого за допомогою технологічних пристосувань кріпляться заготовки. Клино-пасова передача 2 передає обертальний рух від
електродвигуна 1 на шпиндель. Якщо
порівняти кінематичні схеми свердлильного і токарського верстатів, то можна
побачити подібність цих машин при їхньому зовнішньому розходженні.
Керування верстатом. Пуск і зупинка верстата здійснюються кнопковою станцією. Положення
підручника регулюють за допомогою рукоятки і прижима. Усе це органи керування.
Верстат включають, натискаючи на чорну кнопку, а виключають червоною кнопкою.
У залежності від матеріалу заготовки необхідна різна швидкість точіння.
Потрібну частоту обертання шпинделя встановлюють, перекидаючи приводний ремінь
з однієї ступіні шківів на іншу.
4. Закріплення. Для закріплення даю
учням ряд запитаннь.
– Яку передачу застосовують на
токарному верстаті?
– Як регулюють підручник?
– Як
регулюють частоту обертання шпинделя?
7. Підвожу підсумки. Виставляю оцінки.
8.
Задаю домашнє завдання.
|