Тема заняття: Будова токарного станка по дереву. (Передня бабка, задня бабка).
Мета заняття: Дати учням поняття про загальну будову токарного станка, передню та задню бабку.
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Ввід учнів у майстерню. Перевірка присутності учнів. Перевірка наявності в учнів креслярських інструментів.
2. Актуалізація опорних знань Провожу у виді фронтальної бесіди. Для цього задаю учням ряд питаннь.
3. Виклад нового матеріалу .
Будова токарного станка по обробці деревини.
На токарних станках по обробці деревини шляхом точіння виготовляють деталі циліндричної форми: ручки для напильників, киянок і стамесок, кеглі, декоративні вази, шахматні фігури і багато інших виробів.
В шкільних майстернях встановлені токарні верстати марок ТВД-120 і СТД-120М. Букви і цифри позначають наступне: Т — токарський, В — верстат, Д — по обробці деревини; число 120 — відстань у міліметрах від осі шпинделя до направляючих станин. Буква М означає модернізацію, зміну. Токарний верстат СТД-120М (мал. 5) принципово не відрізняється від верстата ТВД-120, але має ряд удосконалень. На спеціальній дерев'яній підставі 1 встановлений електродвигун 2, станина 3 і захисні огородження 4 і 12. На станині розташована передня бабка 7 і задня бабка 10. Між ними на станині розміщений підручник з тримачем 9; ці три механізми утворять зону гостріння, що закрита огородженням 12 з оглядовим екраном 11. На корпусі передньої бабки укріплена кнопкова станція 5, лампа 6 місцевого освітлення. На валу електродвигуна укріплений двоступінчастий шків. Другий шків укріплений на лівому кінці шпинделя передньої бабки. При необхідності швидкість обертання шпинделя змінюють, перекидаючи ремінь привода з однієї ступіні шківа на іншу. На правий кінець шпинделя нагвинчується патрон.
Передня бабка (мал. 6)
призначена для кріплення заготовки. Вона являє собою корпус 1, у бічних стійках якого на підшипниках
5 і 9 встановлений шпиндель
7. Шпиндель вільно обертається в підшипниках. Від осьового зсуву шпиндель охороняють стопорні кільця 6 і 8, кришки 4 і 10, що закріплюються гвинтами. На лівий кінець шпинделя насаджений двоступінчастий шків 3, що фіксується шпонкою і стопорним гвинтом 2.
Задня
бабка (мал. 7) служить опорою для правого кінця довгої заготовки. По направляючим
станини корпус бабки пересувають до заготовки і за допомогою пластини і болта з
гайкою закріплюють її в потрібному положенні.
У корпусі задньої бабки вмонтована піноль 3, гвинтовий механізм якої складається з гайки 6 і гвинта 7, на правому кінці якого закріплений маховик 9. Маховик закріплений у корпусі опорною втулкою 8. Обертаючи маховик, висувають з корпуса піноль із вставленим у неї центром 2 і до кінця прижимає кінець заготовки. Щоб під час точіння заготовки піноль не відійшла, її фіксують за допомогою рукоятки 4. Для отримання отвору в заготовці в піноль вставляють патрон з свердлом. Гвинтовий механізм змазують машинною олією через отвір 5.
4. Закріплення. Для закріплення даю учням ряд запитаннь.
– Яку передачу застосовують на токарному верстаті?
– Як регулюють підручник?
– Як регулюють частоту обертання шпинделя?
5. Задаю домашнє завдання.